تبلیغات
فقط دانلود (دانلود انواع فیلم و موسیقی ایرانی وخارجی و نرم افزار .بازی و ...) هر چی بخوای هست.
فقط دانلود (دانلود انواع فیلم و موسیقی ایرانی وخارجی و نرم افزار .بازی و ...) هر چی بخوای هست.فقط 10 برابر؛ این كه خیلی كمه !!!. درسته دلیلش اینه كه عدسی هایی بهتر از این هایی كه من استفاده كردم داخل بازار نیست و اگر هم باشد خیلی گران است(من كه پیدا نكردم). اگر شما هم پیدا كردید به این نكته خیلی خیلی مهم توجه داشته باشید  كه به ازای هر دو و نیم (2.5) سانتی متر از قطر عدسی شیئی حدود 10 برابر بزرگنمایی جواب می دهد. یعنی اینكه عدسی شیئی كه از عینك سازی ها تهیه می كنید 65 میلیمتر قطر دارد و اگر تلسكوپی با این عدسی بسازیم كه بزرگنماییش بیشتر از ۲۵ برابر باشد تصویر واضح نیست و مات و كدر می بینید.این با تلسكوپ هایی كه كارخانه می سازد فرق می كند چون دست ساز است .(من این را یه جایی خوندم خودمم به این نتیجه رسیدم. باور كنید من حدود 10 تا عدسی جورواجور دارم كه هیچ كدام به این خوبی كار نمی كند) بازم میگم بیشتر از ۲۵ برابر اصلا به درد نمیخورد و هیچی نمی بینید .

می ارزه یا نه ؟

اولا رصد با تلسكوپی كه به دست خود آدم ساخته شود لذت خاصی دارد. 

دوما معلومه كه می ارزه، چون حدود 5 هزار تومان باید خرج كنید كه این پول نسبت به قیمت تلسكوپ و حتی دوربین دو چشمی خیلی خیلی كمتره. البته شاید بگویید كه مثل یك دوربین دوچشمیه، ولی بازم میگم كه بزرگنمایی ملاك نیست و توان جمع آوری نور مهم‌تر است .

یه كم در مورد كاركرد تلسكوپ:

تلسكوپ شكستی (گالیله ای) ـ همینی که آموزش دادم ـ یك عدسی شیئی دارد و یك عدسی چشمی كه با تقسیم فاصله كانونی عدسی شیئی بر چشمی، بزرگنمایی بدست می آید. كانون عدسی شیئی بر چشمی منطبق  و این دو عدسی هم محور هستند. توان تفکیک، یعنی اینکه تلسکوپ جزئیات جرم مورد رصد را چقدر تفکیک می کند و توان جمع آوری نور با مجذور قطر عدسی شیئی متناسب است.. برای درك بهتر و فرمول ها حتما  "راهنمای خرید تلسكوپ" و " همه چیز در مورد تلسكوپ" را بخوانید.

 پس الان ما باید دو تا عدسی را دقیقا هم محور كنیم طوری كه دقیقا كانون ها روی هم قرار گیرد ، به همین راحتی....

 به عكس با دقت نگاه كنید

 

 حالا بریم سر اصل مطلب

اول وسایل مورد نیاز كه باید از مغازه ابزار فروشی(لوازم ساختمانی) و عینك سازیها و لوازم التحریر و...  تهیه كنید:

1 - عدسی شیئی با شماره +1 (این یعنی فاصله كانونی 1 متر باشد. قطر عدسی باید 65 میلیمتر باشد.) 

2- عدسی چشمی (كوچترین ذره بینی كه مغازه ها دارند قطرش باید 4 سانتی متر باشد و فاصله كانونی 10 سانتی متر. باید كمی دنبال این داخل چند تا مغازه بگردید. به عكس نگاه كنید متوجه می شوید كه چی باید بخرید. البته اگر عدسی كوچكتر با فاصله كانونی كمتر پیدا كردید بزرگنمایی بیشتر می شود و نور متمركزتری به چشم می رسد كه خیلی بهتر است.)

3- لوله پولیكا به طول 140 سانتی متر و قطر 63 یا 65 میلیمتر. بسیار مهم: مطمئن شوید كه لوله صاف است و خمیدگی در طول آن وجود ندارد.(به اندازه قطر عدسی شیئی. 1تا2 میلیمتر كمتر )

4- تبدیلی كه داخل لوله ای كه خریدید قرار بگیرد. (به عكس نگاه كنید)

5- زانویی كه روی  لوله ای كه خریدید قرار بگیرد. (به عكس نگاه كنید)

6- لوله پولیكا به قطر 4 سانتی متر و طول 8 سانتی متر (لوله ای كه داخل طرف كوچكتر تبدیل قرار بگیرد.)

7- مقوای سیاه كدر با  طول 60 سانتی متر و عرض حداقل 30 سانتی متر (عرض خیلی مهم نیست)

8- چسب نواری و چسب برق و چسب قطره ای و....

 

توجه: من بر اساس این عدسی ها كار كردم و شما اگر عدسی بهتری تهیه كردید با توجه به نكته بسیار بسیار مهمی كه اول كار گفتم(هر 2.5 سانتی متر قطر شیئی حدود 10 برابر بزرگنمایی) فاصله ها و اندازه ها و .... را خودتون تنظیم كنید ولی نحوه كار یكی است.

 اجزا تلسكوپ

آغاز كار :

اول به یك عینك سازی مراجعه كنید و یك عدسی سالم (برش نخورده) با شماره +1 (مثبت یك) بخرید.  یعنی فاصله كانونی عدسی 100 سانتی متر. اگر عدسی با فاصله كمتر خواستید باید شماره را عوض كنید مثلا عدسی شماره +3 فاصله كانونی 30 سانتی متر دارد. برای بدست آوردن فاصله كانونی باید عدسی را جلو یك منبع نور با فاصله ی خیلی زیاد یعنی در بی نهایت برای عدسی (خورشید بهترین منبع نور) قرار دهید بعد عدسی را باید بالا و پایین كنید تا تصویری كه طرف دیگر عدسی تشكیل می شود واضح و دقیقا شبیه منبع نور شود حال فاصله عدسی تا تصویر منبع نور می شود فاصله كانونی.

از لوازم التحریر ذره بینی كه داخل عكس می بینید را تهیه كنید و عدسی آن را بیرون بیاورید.

زانویی كه تهیه كردید یك طرف ضخامت بیشتری دارد كه لوله اصلی تلسكوپ داخل آن باید قرار بگیرد. از همین طرف حدود 2 سانتی متر قبل از خمیدگی زانو را با اره آهنبر ببرید طوری كه قطعه بریده شده به راحتی روی لوله پولیكای اصلی تلسكوپ حركت كند.

با چسب عدسی شیئی را به طرف صاف زانوی بریده شده بچسبانید. دقت كنید كه دقیقا عدسی وسط قرار گیرد.

با چسب عدسی چشمیی كه از ذره بین جدا كرده اید را به لوله ی پولیكای 8 سانتی متری بچسبانید. دقت كنید كه دو طرف لوله باید صاف باشد . اگر عدسی كج به لوله بچسبد با عدسی شیئی هم محور نشده و كانون ها روی هم قرار نمی گیرد. این لوله را داخل تبدیل قرار دهید به طوری كه عدسی چشمی به داخل تبدیل برود.(به اولین عكس نگاه كنید)

احتمالا لوله كوچك داخل تبدیل كمی تكان می خورد. با چسب برق یك دور، دور لوله بپیچید تا لوله داخل تبدیل محكم شود.

60 سانتی متر از لوله پولیكای 140 سانتی متری را ببرید. توجه : در هنگام خرید لوله دقت كنید كه لوله نرم تر را بخرید چون دو نوع لوله با همان قطر و جود دارد كه  یكی محكم بوده و سنگین است و نمی توان در آن شیار ایجاد كرد. (بسیار مهم: دقت كنید كه صاف بریده شود. اگر صاف نبرید هم محور كردن عدسی ها سخت می شود.) لوله  60 سانتی متری را از بالا به پایین به خط راست ببرید (یك شیار در آن ایجاد كنید). این كار برای این است كه لوله ی 60 سانتی متری روی لوله ی اول سوار شود و بتوان آن را به جلو و عقب حركت داد.حالا لوله سالم را داخل لوله 60 سانتی متری (كه شیار دارد و می توان آن را كمی باز كرد) قرار دهید. وقتی دو لوله كاملا روی هم قرار گرفتند مقوای مشكی را دور آن ها بپیچید و وحكم چسب بزنید. حالا شما لوله ای دارید كه می توان طول آن را تنظیم كرد. باید به سختی روی هم حركت كنند چون بعد از تنظیم كردن دیگر نباید حركت كند.(بدنه اصلی تلسكوپ به تصویر نگاه كنید البته تصویر بدون مقوا است و همان طور كه می بینید شیار باز است كه باعث ورود نور شده و تصویر را كمی مات می كند. پس حتما باید روی شیار ایجاد شده را بگیرید)

اندازه لوله اصلی تلسكوپ را تغییر دهید تا 110 سانتی متر شود بعد تبدیل را داخل لوله اصلی تلسكوپ قرار دهید از طرفی كه مقوا پیچیده اید و عدسی شیئی را هم كه در طرف دیگر لوله قرار دهید.

اگر با كاغذ یك لوله بسازید و جلو عدسی شیئی قرار دهید تا فقط نور مستقیم وارد تلسكوپ شود تصویر بهتری را خواهید دید.

 تلسكوپ

 تلسكوپ شما آماده استفاده می باشد. دیدید كه بسیار راحت بود و فقط دقت و حوصله لازم داشت.

امیدوارم الان شب باشد. اگر شب است داخل حیاط بروید و به آسمان نگاه كنید.باید روی زمین بخوابید و به آسمان نگاه كنید. اگر مشتری در آسمان است به مشتری نگاه كنید و لوله ی اصلی تلسكوپ را آن قدر جلو عقب ببرید تا بالاخره دو چیز مانند ستاره كم نور با فاصله خیلی كم در كنار آن ببینید كه همان قمر های مشتری است كه گالیله اولین بار آنها را دید.یا به ماه نگاه كنید و جزئیات بسیار بیشتری با وضوح كامل در آن ببینید و یا به خوشه ی پروین نگاه كنید و در آن 11 ستاره پر نور و ده ها ستاره ی كم نور دیگر را ببینید یا به یك دو تایی نگاه كنید و به وضوح آن ها را جدا از هم ببینید. تنظیم كردن تلسكوپ كار سخت و وقت گیری است كه چند ساعت از وقت شما را می گیرد. توجه كنید كه باید چشم شما از عدسی چشمی فاصله زیادی داشته باشد (8 تا 20 سانتی متر) پس با دور و نزدیك كردن كل تلسكوپ از چشمتان می توانید تصویر واضح تری ببینید.

یك مشكل: پایه تلسكوپ ، كه اگر نسازید رصد كردن كمی سخت می شه. تا و قتی كه آموزش ساخت پایه تلسكوپ را كه الان دارم روش كار می كنم داخل وبلاگ بگذارم از یك تكیه گاه استفاده كنید یا خودتون ابتكار به خرج بدید و یكی بسازید.

  الان باید داخل نظرات، نظر خودتونو در مورد این وبلاگ بنویسید(انتقادی ، پیشنهادی ، هر چیزی...) و  هر نوع مشكلی یا سوالی داشتید میل بزنید .

set as your home page JavaScript Codes JavaScript Codes